Produkcja elektroniki dla branży medycznej – jak wybrać najlepszego dostawcę?
Wybór dostawcy usług EMS, czyli kontraktowej produkcji elektroniki, który specjalizuje się w realizacji zleceń dla branży medycznej to duże wyzwanie. Dlaczego? Ponieważ powinien on nie tylko spełniać indywidualne oczekiwania klienta, lecz także mieć stosowne certyfikaty gwarantujące najwyższe standardy jakości wymagane w tym sektorze. Czym się kierować, szukając najlepszego dostawcy?
Na rynku nie brakuje firm zajmujących się produkcją elektroniki, ale tylko część z nich jest w stanie współpracować z przedsiębiorstwami z branży medycznej. Ta branża wymaga bowiem szczególnego podejścia, ponieważ urządzenia wykorzystywane w placówkach medycznych powinny spełniać najwyższe standardy jakości, działać maksymalnie skutecznie, a przy tym zapewniać bezpieczeństwo pacjentom i operatorom.
Każdy producent działający w sektorze medycznym musi zadbać o to, aby jego wyroby były zgodne z wymaganiami nałożonymi przez Unię Europejską. Dlatego, jeśli zleca część produkcji firmom zewnętrznym, powinien się skupić na tym, żeby znaleźć najlepszych dostawców. Co to znaczy w tym przypadku? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Normy i certyfikaty w branży medycznej
Dobrze, żeby producent elektroniki dla branży medycznej miał wdrożony standard ISO 13485, czyli System Zarządzania Jakością dla Wyrobów Medycznych opracowany zgodnie z ISO 9001 i doprecyzowujący jego wymagania.
Posiadanie certyfikatu potwierdzającego spełnianie tego standardu świadczy o tym, że firma przestrzega zasad dotyczących zarządzania jakością w zakresie m.in. projektowania, produkcji czy montażu wyrobów medycznych.
Doświadczenie w branży medycznej
Jednak certyfikat jest tylko jednym z elementów, które mają znaczenie. Druga kwestia to doświadczenie. Najlepiej, gdyby wybrany dostawca usług EMS mógł się pochwalić doświadczeniem we współpracy z przedsiębiorstwami z branży medycznej. Jeśli już działał w tym sektorze, wie, na co zwrócić uwagę, jakie rozwiązania może zaproponować i jakiego rodzaju komponenty warto wykorzystać, żeby gotowe płytki PCB działały bez zarzutu i były trwałe.
Kompleksowa oferta
Poza tym istotna będzie również kompleksowość oferty. Jeśli dostawca zajmuje się nie tylko produkcją obwodów drukowanych, lecz także obsługą elementów – ich kompletacją i magazynowaniem, testowaniem gotowych płytek, a nawet montażem końcowym w urządzeniach docelowych, można łatwiej dopasować zakres usług do swoich potrzeb.
Znalezienie jednej firmy, która zajmuje się podzespołami od początku do końca, usprawnia proces współpracy oraz zmniejsza koszty produkcji.
Właściwe zaplecze technologiczne
To jednak nie wszystko. Trzeba pamiętać, że produkcja elektroniki dla branży medycznej wymaga odpowiedniego zaplecza technologicznego. Zanim podpisze się umowę z dostawcą, dobrze jest upewnić się, że dysponuje on parkiem maszynowym, zatrudnia specjalistów i przez cały czas kontroluje przebieg produkcji, żeby nie doszło do opóźnień albo spadków jakości.
Więcej na temat kontraktowej produkcji elektroniki dla branży medycznej przeczytasz tu: https://printor.pl/kontraktowa-produkcja-elektroniki-dla-branzy-medycznej/
—
Artykuł sponsorowany