Gdzie przechowywać dane?

Komputery, smartfony i tablety zrewolucjonizowały sposób, w jaki korzystamy z danych. Istnieje coraz większa potrzeba przechowywania zdjęć, dokumentów, filmów. Klasyczne metody przechowywania danych, takie jak fizyczna pamięć masowa (nośniki danych), nie są już w stanie sprostać tym potrzebom. W efekcie można dziś korzystać z dziesiątki usług opartych na technologii przechowywania danych w chmurze.

Czym jest wirtualny miejsce w chmurze?

Chmura to nic innego jak ogromna struktura zdalnych serwerów należących do określonych firm technologicznych oferujących usługi przechowywania danych. Najbardziej popularne i znane firmy posiadające usługi wirtualnego miejsca w chmurze to: Dropbox, Box, Microsoft OneDrive, Google Drive. Obecnie tego typu usługa stała się niezbędna do tworzenia kopii zapasowych ważnych plików, nie tylko ze względu na wygodę i łatwość dostępu, ale również ze względu na bezpieczeństwo, ponieważ jest to doskonała ochrona przed niektórymi rodzajami luk w sieci, które mogą mieć wpływ na działalność firmy.

Kto korzysta z przechowywania danych?

Korzystanie z przechowywania danych staje się coraz bardziej powszechne wśród małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Wynika to z faktu, że ilość tworzonych danych rośnie z każdym dniem, a przechowywanie wszystkiego na fizycznych nośnikach staje się trudne lub bardzo kosztowne. Firmy coraz częściej wybierają ten usługi na przechowywanie swoich danych.

Jak działa miejsce na przechowywanie danych?

Magazyn w chmurze działa jak rodzaj wirtualnej pamięci, przechowując pliki bez zajmowania miejsca na fizycznym urządzeniu. Największą zaletą przechowywania w chmurze zarówno dla biznesu, jak i użytku osobistego jest to, że możesz uzyskać dostęp do swoich plików z dowolnego miejsca na świecie, o ile masz połączenie z Internetem. Limity różnią się w zależności od usługi i planu subskrypcji, a dodatkowe funkcje, takie jak tworzenie sieci z innymi użytkownikami, są również oferowane. Nawet jeśli zdecydujesz się na darmowy magazyn w chmurze, poziom bezpieczeństwa jest wysoki, ponieważ większość platform stosuje szyfrowanie, aby zapobiec włamaniom.

Gdzie są przechowywane dane?

Ustalenie, gdzie przechowywane są dane, może być trudne. Dostawca może znajdować się w Europie, ale serwery mogą być zlokalizowane w dowolnym miejscu na świecie. Wiele firm zleca obsługę swoich serwerów na zewnątrz, aby utrzymać koszty na niskim poziomie. Dlatego bardzo trudno jest określić, gdzie faktycznie przebywają dane.

Jak wybrać najlepszą usługę przechowywania danych?

Na pierwszy rzut oka nie widać różnicy między poszczególnymi usługami, dlatego wiele osób przy wyborze stawia na pierwszym miejscu koszt. Chociaż jest to z pewnością ważne kryterium do oceny, nie jest to jedyna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania rozwiązania w chmurze. Szczególnie dla firm bardzo ważne jest to, jakie funkcje oferuje rozwiązanie do współpracy w chmurze. Oprócz ceny przechowywania w chmurze należy również rozważyć kompatybilność urządzeń, ograniczenia dotyczące miejsca i użytkowników, a także możliwość integracji z narzędziami pracy. Należy dokładnie przeanalizować niezawodność i wsparcie oferowane przez różne usługi.

 

Autor: Paweł Bendarz