Jak obrabiać zdjęcia?

Zdjęcia obecnie może robić każdy. Dawno minęły już czasy, gdy musieliśmy wydać dużą ilość pieniędzy na aparat. Wiele osób marzyło o aparatach cyfrowych, które obecnie mamy wszyscy w naszych smartfonach. Obiektywy są coraz lepsze, dzięki czemu można robić jeszcze bardziej efektowne zdjęcia. Niestety wiele osób zapomina o tym, że w wielu przypadkach fotografie powinny być obrobione. Dużo osób idzie na łatwiznę i przekazuje zdjęcie jakiemuś doświadczonemu fotografowi, który bardzo sprawnie i szybko wygładzi zdjęcia.

Czy jednak we własnym zakresie nie możemy również tego zrobić? Jak okazuje, jak najbardziej jest to możliwe i wymagane jest zaledwie minimum wysiłku. Jest na przykład cała masa najróżniejszych darmowych programów, w których możemy zdjęcia obrabiać dowolnie.

Po co obrabiać zdjęcia?

Całkiem możliwe, że mamy talent do robienia zdjęć, ale po prostu nie chce nam się ich obrabiać. Tak jak nam wyszły, takie zostawiamy i już nawet więcej się nad nimi nie zastanawiamy. Możliwe, że robimy to z czystego lenistwa. Możliwe, że nie bardzo orientujemy się w tym, które elementy na fotografii powinny być uwydatnione, a które zminimalizowane.

A tak naprawdę przecież, gdy przed oczami mamy fotografie, które wykonywał jakiś doświadczony artysta fotograf, to widzimy, że mają one w sobie coś wyjątkowego. Efektu jednak nie osiąga się tak sobie i natychmiast od ręki. To, że zdjęcia prezentują się perfekcyjnie i profesjonalnie spowodowane jest właśnie tym, że były one w odpowiedni sposób obrobione.

Obrabianie automatyczne i samodzielne

Współczesne technologie są coraz bardziej zaawansowane i nawet w naszych telefonach komórkowych mamy dostępne opcje, które odpowiadają za automatyczne wygładzanie zdjęcia albo kadrowanie. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie w przypadku amatorów, którzy po prostu nie chcą się zajmować takimi kwestiami technicznymi lub nie mają na to czasu. To daje całkiem dobre efekty, choć z drugiej strony nie jest zadowalające dla osób, które mają bardziej kreatywne usposobienie. Niemniej jednak takie automatyczne rozwiązania gwarantują tę podstawową edycję, a to na przykład:

  • dostosowanie światła
  • dostosowanie cieni
  • redukcja szumu
  • edycja kolorów

Pomimo jednak korzystania z automatycznych rozwiązań, warto właśnie skorzystać z jakiegoś programu.

Programy do edycji zdjęć

Jeżeli chodzi o oprogramowanie gwarantujące nam edycję zdjęć, mamy bardzo duży wybór. Nawet system Windows oferuje nam wiele możliwości, jeżeli chodzi o zwykłego Painta. Jeżeli jednak szukamy czegoś bardziej zaawansowanego i jednocześnie nie chcemy płacić, to można na przykład wykorzystać tak popularne programy jak:

  • Pixlr X
  • PhotoScape X
  • Photos Pos Pro
  • Adobe Photoshop Express

Doświadczeni fotograficy doskonale wiedzą, jak wiele najróżniejszych możliwości gwarantują nam takie przydatne aplikacje. Tak więc nie powinniśmy się bać wykorzystywania tego rodzaju nowoczesnych rozwiązań, ponieważ dzięki nim można się nie tylko nauczyć obrabiać zdjęcia, ale również je wykonywać. Jednym z kluczowych czynników jest na przykład kadrowanie. Poprzez obróbkę i analizę obiektów znajdujących się w kadrze możemy potem od razu lepiej go ustawiać. Więcej zaawansowanych funkcji znajdziemy programach płatnych.

 

Autor: Paweł Bendarz

 

Zobacz także:

Dlaczego warto korzystać z zamienników tuszy i tonerów?