Komputer dla gracza

Wszyscy zapaleni gracze starają się skompletować taki sprzęt, który będzie gwarantować najbardziej optymalną rozrywkę. Wybór mamy duży, niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup laptopa, który można przenieść wygodnie w inne miejsce lub chcemy nabyć komputer stacjonarny. Aby jednak były to urządzenia wydajne w kontekście grania, muszą się charakteryzować odpowiednio dopasowanymi podzespołami. Gdy zresztą odwiedzamy sklepy komputerowe, to niemal zawsze możemy się natknąć na kategorię komputerów gamingowych. Oferowane są one właśnie stricte dla graczy, którzy chcą wycisnąć ze swoich maszyn maksimum.

Co jest najważniejsze podczas wybierania komputera gamingowego?

Wiele osób będzie mieć dylemat, czy zdecydować się na urządzenie stacjonarne, czy też na laptopa. Obecnie komputery przenośne są bardziej wydajne niż kiedyś. Pamiętamy naturalnie czasy, gdy laptopy były komputerami typowo biznesowymi i wykorzystywanymi do pracy albo do nauki. Jeżeli więc ktoś chciał pograć, to wiadomo było, że musi wyposażyć się w maszynę stacjonarną, która w swojej obudowie może zmieścić na przykład bardziej wydajną kartę graficzną, która zabiera więcej miejsca. Z uwagi jednak na duże postępy technologiczne i miniaturyzację, laptopy obecnie nie ustępują komputerom stacjonarnym. Kluczowe jest jednak wybranie odpowiednich parametrów. Przede wszystkim będziemy musieli zwrócić uwagę na:

  • procesor
  • karta graficzną
  • pamięć operacyjną – RAM
  • ekran
  • system chłodzenia

Wszystkie te czynniki będą wpływały na optymalną pracę urządzenia, które powinno sobie poradzić nawet z najnowszymi tytułami. Oczywiście nie jest też tajemnicą, że branża gier rozwija się bardzo szybko i wymagania sprzętowe rosną w zasadzie z roku na rok. Dlatego przy wyborze komputera warto sprawdzić wcześniej poprzez różne porównywarki internetowe, jakie wymagania będą miały gry, w które zamierzamy grać.

Sercem komputera jest procesor

Procesor jest niczym silnik w samochodzie. Musi być szybki i wydajny. Optymalny parametr to sześciordzeniowy procesor, który powinien mieć odpowiednio wysokie taktowanie. Gamingowe procesory mają taktowanie na poziomie 2.7 – 4.5 GHz.

Zapewnij odpowiednią ilość RAM

Pamięć RAM to jeden z ważniejszych parametrów. Aby wszystkie gry działały płynnie, najlepiej zainstalować 16 GB RAM. Dobrze też wybrać takiego laptopa, który będzie oferować możliwość rozszerzenia pamięci operacyjnej do 32 GB. Wymagania gier stale przecież rosną.

Niezbędna jest dobra karta graficzna

Trzeba także wybrać jak najmocniejszą kartę graficzną. Nie może to być karta zintegrowana. Minimum to 2 GB. Poza tym dobrze jest wybierać wśród tych najbardziej cenionych producentów takich jak Radeon albo Nvidia.

Pamiętajmy o jakości obrazu

Laptop musi zapewniać także wrażenia wzrokowe. W końcu na tym polega przyjemność z grania. Powinien być wykonany w technologii IPS i zwróćmy uwagę na możliwie wysoką częstotliwość odświeżania. Minimalny parametr to 120 Hz.

Aby sprzęt się nie przegrzał…

Podczas grania procesory będą chodzić maksymalnie wydajnie. Obudowa komputera będzie się rozgrzewać, a więc warto pomyśleć nawet o dodatkowym chłodzeniu. Dobrze wybrać jakąś wydajną podstawkę chłodzącą. Są one bardzo skuteczne.

 

Autor: Paweł Bendarz

 

Zobacz też:

Digitalizacja działu HR. Nowa era zarządzania zasobami ludzkimi