Lepszy projektor czy telewizor?

W dobie seriali i co chwilę pojawiających się kolejnych nowości kinowych każdy chce sobie zagwarantować w domu jakąś przynajmniej minimalną przestrzeń, aby delektować się seansami z ulubionymi bohaterami i aktorami. Ważną kwestią będzie wybór wnętrza, ale zagadnieniem chyba kluczowym będzie wyposażenie się w odpowiedni sprzęt. Tu pojawiać się może sporo dylematów, ponieważ nowoczesne technologie zapewniają nam wybór najróżniejszych urządzeń. Dostępne mamy telewizory o bardzo dużej przekątnej ekranu, ale sprzedawane są także projektory, dzięki czemu można sobie zapewnić rzeczywiście niemal prawdziwe wrażenia kinowe.

Jak duży powinien być telewizor?

Odwiedzając sklepy ze sprzętem elektronicznym, możemy się natknąć na całe mnóstwo produktów oferowanych przez wielu cenionych producentów. Podczas wybierania telewizorów będziemy musieli zwrócić uwagę na wiele różnych kwestii. Przede wszystkim raczej powinniśmy zrezygnować z marek nieznanych, ponieważ wybór cenionych producentów zapewni bezawaryjne użytkowanie przynajmniej przez kilka pierwszych lat. Z powodzeniem można się zdecydować na telewizor LG, Sony albo Samsung. Są to rzeczywiście topowe marki najbardziej popularne wśród użytkowników. Poza tym, gdy już zdecydujemy się na konkretnego producenta, to będzie trzeba przyjrzeć się dokładniej specyfikacjom. Należy zwrócić uwagę na:

  • przekątną ekranu
  •  jakość dźwięku
  • rozdzielczość obrazu
  •  złącza
  •  funkcje (Wi-Fi, Bluetooth itp.)

Naturalnie kwestią najważniejszą będzie dla nas wielkość obrazu. W tym przypadku jeśli chodzi o telewizory, to mamy naturalnie pewne ograniczenia. Gdy odwiedzamy punkty sprzedażowe stacjonarne albo przeglądamy strony internetowe sklepów, to zwykle nie spotkamy telewizorów, które by miały większą przekątną, aniżeli 65 cali. Z reguły, bowiem telewizory kupuje się na przeznaczenie domowe, a więc większy obraz raczej by się nie sprawdził w praktyce. Gdy oglądamy film w mieszkaniu, to ekran przede wszystkim nie może być zbyt duży, ponieważ kąt widzenia ludzkiego oka ma swoje ograniczenia. Sporym plusem, o czym też warto wspomnieć, na pewno jest to, że telewizor daje możliwość odbioru stacji telewizyjnych.

Kiedy warto kupić projektor?

Jeżeli natomiast chodzi o projektory, na pewno takie urządzenia sprawdzą się w przypadku prawdziwych miłośników kina, dla których każdy seans jest niemalże przeżyciem mistycznym. Wcale też nie jest powiedziane, że projektor nie może być kupiony do użytku typowo domowego nawet w małym mieszkaniu. Projektory także mają różne wielkości. Dostępne są modele z tak zwanym ultra-krótkim rzutem. Wykorzystuje się w nich technologie bazujące na specjalnym układzie soczewek i luster, dzięki czemu projektor może być ustawiony w odległości zaledwie kilkudziesięciu centymetrów od płaszczyzny, czyli na przykład ściany.

W jeszcze bardziej komfortowej sytuacji będziemy, gdy mamy dom jednorodzinny i dużą przestrzeń na strychu. Sporą zaletą projektorów jest również to, że z zasady jest to sprzęt mobilny. Można więc te urządzenia przenosić z miejsca na miejsce, czego raczej nie zrobimy z telewizorem.

 

Autor: Katarzyna Kluczyk

 

Zobacz też:

Digitalizacja działu HR. Nowa era zarządzania zasobami ludzkimi