O czym pamiętać podczas rozliczenia PIT-37 za 2022 rok?

Od 15 lutego 2023 r. można już przeprowadzać najnowsze rozliczenie PIT. 2023 rok wprowadza w tym zakresie kilka istotnych zmian. Sporo mówiło się o nich w 2022 roku, kiedy to nowelizacja przepisów określanych jako Polski Ład była wprowadzana w życie. Dopiero teraz jednak podatnicy osobiście przetestują i odczują te modyfikacje. Co zmienia się w praktyce? Według jakich zasad rozliczyć swoje zeznanie podatkowe? Czy ePIT nadal pozostaje najwygodniejszą formą? Sprawdzamy.

1. Jak rozliczyć PIT? Kto, do kiedy i w jaki sposób musi to zrobić?

2. Rozliczenie PIT – najważniejsze zmiany

3. PIT 2

Czy warto zdecydować się na samodzielne wypełnienie formularza zeznania podatkowego? Jeśli wykorzystasz praktyczny i użyteczny program PIT, samodzielne rozliczenie PIT wcale nie będzie skomplikowane. Trzeba zwrócić jedynie uwagę na kilka aspektów, które przywołujemy poniżej.

Rozliczenie PIT 2023 z PITax.pl jest możliwe nawet w kilka minut

Jak rozliczyć PIT-37? Kto, do kiedy i w jaki sposób musi to zrobić?

PIT 2022 – czyli zeznanie podatkowe za rok 2022 – musi złożyć każdy, kto w 2022 roku osiągnął dochód – za wyjątkiem osób, które są ustawowo zwolnione z tego obowiązku. Wszyscy pozostali rozliczają się z fiskusem, wybierając odpowiedni, związany z formą zatrudnienia i źródłem dochodu, formularz. Największą popularnością cieszy się niewątpliwie PIT 37, wypełniany w oparciu o uzyskany od pracodawcy PIT 11, a także PIT 28 i PIT 36. Zasady wyboru druku nie zmieniły się względem lat poprzednich, choć przedsiębiorcy mają możliwość, by na mocy nowych regulacji zmienić formę opodatkowania. O tym jednak opowiemy więcej za chwilę.

E urząd skarbowy już przyjmuje PITy - rozlicz swój z PITax.pl!

Do kiedy PIT trzeba rozliczyć? Urząd Skarbowy, aby rozliczenie za miniony rok podatkowy wpłynęło do fiskusa do końca kwietnia danego roku. W tym roku podatnicy będą mieć nieco więcej czasu, gdyż daty graniczne są jednocześnie dniami wolnymi od pracy. Oznacza to, że termin przesuwa się do 2 maja 2023 r. Nie warto jednak czekać na ostatni moment. Wypełniając formularz wcześniej, zaoszczędzisz sobie sporo nerwów. Dodatkowo potencjalny zwrot nadpłaconego podatku wpłynie na twoje konto zdecydowanie szybciej.

A jak rozliczyć PIT najwygodniej? Tu sytuacja nie uległa zmianie. Zdecydowanie najwygodniej rozlicza się PITy online – wykorzystując do tego celu dostarczaną przez Ministerstwo Finansów platformę Twój e-Pit w serwisie Podatki Gov lub sprawdzony program PIT. Odpowiednie oprogramowanie uwzględnia wszelkie zmiany, z jakimi powinny być zgodne składane w tym roku ePITy, dlatego pozwala uniknąć błędu, jest intuicyjne i szybkie w obsłudze.

Rozliczenie PIT 37 – najważniejsze zmiany

Wspomniany już wyżej Polski Ład wprowadził kilka istotnych zmian w zakresie rozliczenia PIT w 2023 roku. To kolejny powód, dla którego warto wykorzystać e PIT i e Urząd Skarbowy – te modyfikacje zostały już w oprogramowaniu uwzględnione, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędu.

Program PIT PITax.pl umożliwia dobór odpowiednich ulg

O jakich zmianach w PIT warto pamiętać?

  • Wyższa kwota wolna od podatku, ale bez odliczenia składki zdrowotnej

To bodaj najważniejsza zmiana, o której też najwięcej mówiono w roku ubiegłym. Polski Ład promowano przede wszystkim podwyższeniem kwoty wolnej od podatku – do 30 tysięcy złotych oraz drugiego progu podatkowego – do 120 tysięcy złotych. Taka sytuacja pociąga jednak za sobą konkretne konsekwencje, między innymi składka zdrowotna 2023 nie będzie już odliczana od podatku. Jak podkreślają eksperci, zmiana jest korzystna dla osób o niskich dochodach, neutralna dla tych o zarobkach przeciętnych, a negatywna dla zarabiających przeciętnie powyżej 12 800 zł brutto miesięcznie. Wszystkie te nowości uwzględnia usługa ePIT.

  • Nowa stawka podatku

Sporo zmian zaszło w samej wysokości podatku. Od stycznia do czerwca 2022 r. podstawowa stawka wynosiła 17%, natomiast od lipca do grudnia 12%. Ustawodawca zapewnił jednak, że cały rok podatkowy będzie rozliczany z uwzględnieniem niższego progu. Co to oznacza w praktyce? Niektórzy mogą oczekiwać wysokiego zwrotu podatku, inni nie zauważą różnicy, gdyż w trakcie roku zlikwidowana została także tzw. ulga dla klasy średniej.

  • Rozliczenie samotnych rodziców wspólnie z dzieckiem

Na przestrzeni roku nie do końca jasna była kwestia preferencji dla samotnych rodziców. Możliwość rozliczenia wspólnie z dzieckiem najpierw została zniesiona, później zapowiedziano jej powrót na nowych zasadach. Ostatecznie preferencja wróciła, zaś nowe zasady sprawiają, że może być korzystniejsza.

Warto wspomnieć, że rodzice nie będą już doliczać do swoich dochodów rent małoletnich dzieci. Służy do tego odrębne zeznanie, a zmiana jest korzystna dla podatników, gdyż małoletni mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku.

PIT 2

W 2023 roku podatnicy uzyskujący dochód na podstawie różnych tytułów prawnych zyskali dodatkowe możliwości w zakresie rozliczania potrąceń na poczet podatku. Do określenia dyspozycji z tym związanych służy druk PIT 2, który jednak nie jest obowiązkowy. Zdaniem ekspertów podatkowych, to szczególnie korzystne, gdy umowy cywilnoprawne stanowią jedyne źródło dochodów pracownika, a ich roczna suma nie przekracza 120 tys. zł.

 

Artykuł sponsorowany