Porównanie wyszukiwarek

Przede wszystkim, aby móc swobodnie poruszać się po Internecie na komputerze czy innym urządzeniu mobilnym, potrzebujemy zarówno przeglądarki jak i wyszukiwarki. Jeśli już mamy przeglądarkę, należy znaleźć najlepszą wyszukiwarkę dla nas. Warto wiedzieć na początku, jakie mamy opcje, aby wybrać najlepszą z nich, która będzie w pełni odpowiadała naszym oczekiwaniom.

Czym jest wyszukiwarka?

Wyszukiwarka jest potrzebna dla każdego urządzenia, aby móc swobodnie poruszać się po sieci i znajdywać informacje, które nas interesują. Jest to program, który wyszukuje i identyfikuje pozycję w bazie danych, które odpowiadają słowom kluczowym wyznaczonym przez użytkownika.

Zasada działania takiej wyszukiwarki jest prosta. Przeszukiwane są setki miliardów stron przez własne roboty indeksujące, zwane botami wyszukiwarek. Zadaniem użytkownika jest wprowadzenie frazy lub słowa kluczowego, a wyszukiwarka wyświetla nam całą listę wyników treści, które najbardziej pasują do naszego zapytania. Takie wyniki ukazują się nam zazwyczaj w postaci listy stron internetowych, grafiki, filmów czy innych danych. Wyszukiwarka jest idealnym narzędziem dotarcia do odbiorców przekazu. Jest ona tak skonstruowana, aby wyświetlała odpowiedzi na konkretne zapytania.

Jakie obecnie są dostępne rodzaje wyszukiwarek?

Jeśli chodzi o rodzaje wyszukiwarek, jest ich kilka. Nieustannie prześcigają się ze sobą tak, aby zdobyć największą popularność i jak najwyższe miejsce w rankingu. Czołową wyszukiwarką na świecie obecnie jest Google. Nieustannie dąży do skatalogowania informacji w sieci poprzez udoskonalanie swoich algorytmów i funkcji. Google wyposażone jest też w liczne produkty, jak na przykład Android, Gmail, Maps. Wielu ludzi decyduję się na tę przeglądarkę ze względu na jej popularność oraz zasięg działania. Jej największą zaletą jest to, że można wykorzystać wyszukiwanie obrazem czy głosem. Ciekawe jest też to, że Google posiada mnóstwo dodatkowych, bezpłatnych funkcji takich jak Książki Google.

Kolejną znaną i dość lubianą wyszukiwarką jest Bing, która należy do firmy Microsoft. Koncentruje się ona przede wszystkim na zakupach, podróżach, życiu lokalnym oraz na zdrowiu. Bing umożliwia różne opcje wyszukiwania takie jak wyszukiwanie wideo, obrazów i map, a do tego usługi reklamowe Bing Ads. Bing to domyślna wyszukiwarka na komputerach z Windowsem, a Microsoft wciąż silnie rozwija jej funkcje. Podczas korzystania z tej wyszukiwarki zbiera się punkty, które możemy wymienić na karty podarunkowe.

Yahoo to równie ciekawa propozycja w gronie wyszukiwarek. Przede wszystkim umożliwia szybkie wyszukiwanie w Internecie, dostęp do Facebooka, prognoz pogody, poczty czy do innych ważnych rzeczy. Szeroki interfejs to największa zaleta tego rozwiązania. Mimo wszystko ta wyszukiwarka nie jest zbyt często wykorzystana w Polsce.

Google to nie jedyna wyszukiwarka na świecie, jednak zdecydowanie przoduje na liście. Mimo wszystko pozostałe wyszukiwarki są równie dobre i warto z nich korzystać. Nie wiemy także, co będzie za kilka lat. Prawdopodobnie któraś z nich mocno się rozwinie i znajdzie się wyższej w rankingu, a być może i na jego czele.

 

Autor: Maksymilian Nowak

 

Zobacz też:

Jaki iPhone kupić?