Zarządzanie siecią Wi-Fi w domu

Dostęp do sieci Wi-Fi to obecnie standard w większości polskich domów, w których korzysta się z Internetu. Umożliwia m.in. jednoczesne łączenie wielu urządzeń z siecią. Podpowiadamy, jak skutecznie nią zarządzać.

Zarządzanie siecią Wi-Fi w domu, a ustawienie sprzętów

Pierwsza kwestia dotycząca zarządzania siecią Wi-Fi w domu lub mieszkaniu, jest niezwykle istotna, ale niestety bardzo często bagatelizowana. Problem dotyczy prawidłowego umiejscowienia routera. Niekiedy urządzenie jest umieszczane w miejscach, w których wykorzystywanie pełnej możliwości łącza staje się niemożliwe. Przykładowo, umieszczenie routera w skrajnej części domu zaraz nad podłogą skutkuje uzyskiwaniem sygnału bardzo słabej jakości. Urządzenie powinno być ustawiane w centralnej części domu lub mieszkania, czyli najczęściej będzie to salon lub korytarz. Należy je umieszczać na wysokości powyżej 1 metra, co ma przełożenie na znacznie lepszą jakość sygnału. Ponadto, taki sprzęt nie może się znajdować w zbyt bliskiej odległości od innych urządzeń RTV i AGD. Takie rozwiązanie skutkować może bowiem zakłócaniem wysyłanego sygnału.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo sieci Wi-Fi?

Umiejętne zarządzanie siecią Wi-Fi wymaga zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. W tym wypadku podstawowa czynność to zmiana domyślnego hasła do sieci i samego urządzenia. Ponadto można postawić na dodatkowe zabezpieczenie sieci, dzięki zastosowaniu protokołu szyfrowania połączeń. Taka opcja zapewnia ochronę pobieranych i wysyłanych danych. Aktualnie, największą popularnością cieszą się protokoły szyfrowania połączeń WPA3. Ponadto, w celach bezpieczeństwa warto zrezygnować z popularnej opcji logowania się do sieci za pomocą kodu PIN. Taki sposób zabezpieczania domowej sieci nie stanowi żadnego wyzwania dla doświadczonych cyberprzestępców, dlatego warto stawiać na korzystanie z mocnych haseł.

Programy do zarządzania siecią Wi-Fi

Kolejna opcja pozwalająca na świadome zarządzanie siecią Wi-Fi to korzystanie ze stworzonych w tym celu programów. Tego typu oprogramowanie powinno posiadać takie funkcje jak konfiguracja sieci, sterowanie urządzeniami oraz kontrola ruchu użytkowników w jej obrębie. Dobry manager dla sieci Wi-Fi pomaga wykrywać i eliminować ewentualne zagrożenia i ataki ze strony cyberprzestępców. Warto zaznaczyć, że tego typu programy powinny pochodzić tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. W przeciwny razie ściągniecie i użytkowanie takiego oprogramowania może przysporzyć znacznie więcej kłopotów niż korzyści. 

Wi-Fi 6 EXTRA

Należy pamiętać, że istnieją sytuacje, w których nawet najlepsze łącze internetowe w połączeniu z wysokiej jakości routerem, nie są w stanie zapewnić Internetu dla całego domu. Nierzadko, dzieje się tak w domach o dużym metrażu. Na szczęście istnieją rozwiązanie, które pozwalają na błyskawiczne rozwiązanie tego problemu. Jednym z nich jest wzmacniacz Internetu Wi-FI 6 EXTRA od INEA. Jest to opcja, która sprawdzi się ze stabilnym łączem światłowodowym oferowanym również przez firmę INEA, którego przepustowość może wynosić aż 1000 Mb/s. Taka prędkość wraz z nowoczesnym routerem i wzmacniaczem sygnału zapewnia doskonałą jakość Internetu w każdej części domu. Opisywana opcja daje możliwość podłączenia do sieci i wydajnego użytkowania wielu urządzeń jednocześnie. Ponadto, jest to rozwiązanie energooszczędne. Wi-Fi 6 wykrywa nieużywane urządzenia i sprawia, że te przechodzą w tryb czuwania, co przynosi korzyści dla portfela oraz środowiska.

Istnieje kilka ważnych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę przy zarządzaniu siecią Wi-Fi. Aby zapewnić jej większą wydajność router, powinien być ustawiony w odpowiedniej części domu. Ponadto, należy stosować trudne do złamania hasło, które można zmienić samodzielnie lub za pomocą odpowiedniego programu. Poza tym warto inwestować w nowoczesne wzmacniacze sygnału Wi-Fi, które zapewniają najwyższą jakość Internetu w każdej części domu.

 

Artykuł sponsorowany