Blokery reklam – jak przeglądać internet bez natrętnych reklam?

Reklamy, reklamy, wszędzie reklamy… jeśli nie lubisz wszędobylskich, krzykliwych reklam, nie mamy dla Ciebie dobrej wiadomości – przestrzeń internetowa również nie jest od nich wolna. Na szczęście, można w dużej mierze ograniczyć ten problem. Rozwiązaniem są blokery reklam web.

Reklamy w internecie – gdzie można je spotkać?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: właściwie wszędzie. Jeśli regularnie przeglądasz internet, z pewnością nie raz i nie dwa natknąłeś się na reklamy. Mogą one pojawić się w takich miejscach jak np.:

  • media społecznościowe (social media), do których zalicza się np. Facebook, Instagram czy TikTok,
  • portale informacyjne – reklamy artykułów gospodarstwa domowego czy ubrań można znaleźć również podczas czytania wpisów dotyczących sytuacji w Polsce i na świecie,
  • darmowe gry na smartfony,
  • platformy z filmami wideo (YouTube).

Jak widać, są to właściwie wszystkie typowe miejsca, które zazwyczaj odwiedza się podczas surfowania w sieci. Jeżeli chcesz w wygodny i komfortowy sposób korzystać z zasobów internetowych, reklamy mogą skutecznie uprzykrzyć Ci tę czynność. Powtarzające się banery reklamowe, które wyskakują w losowych miejscach, to czasem wystarczająca przyczyna zniechęcenia do korzystania z danego portalu. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na ograniczenie tego problemu. Mowa tu o aplikacjach znanych jako tzw. blokery reklam. Jakie rozwiązania wchodzą w skład tej kategorii?

Adblock – czy to dobry pomysł?

Bez wątpienia jednym z najbardziej znanych programów w kategorii „blokery reklam” jest Adblock. Działanie Adblocka można – w pewnym uproszczeniu – porównać do filtra ochronnego. Zapewne niemal każdy, kto szukał sposobu na pozbycie się banerów promocyjnych w sieci, spotkał się już z nazwą tej aplikacji. W zasadzie nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ praktyka pokazuje, że Adblock cechuje się wysoką skutecznością.

Program ten jest dostępny zarówno na komputery stacjonarne z zainstalowanym Windows, jak i urządzenia mobilne (systemy: Android, OS). Można z niego korzystać w najpopularniejszych przeglądarkach, w tym np. Chrome, Microsoft Edge, Firefox oraz Safari, oraz w wielu mniej znanych odpowiednikach.

O skuteczności Adblocka dobrze świadczy np. wysoka ocena na portalu Google Play (gry i aplikacje dla urządzeń mobilnych). Według stanu na 2022-11-03 ocena użytkowników wynosi 4,3 w pięciostopniowej skali (185 tys. opinii oraz ponad 10 milionów opinii).

Jak zainstalować Adblock?

Oprócz wysokiej skuteczności do zalet Adblocka zalicza się również prosty system instalacji. Aby móc korzystać z funkcjonalności oferowanych przez ten program, należy odwiedzić stronę internetową danej przeglądarki – może być to np.:

Oprócz tego aplikację można pobrać na stronie internetowej producenta (link znajduje się tutaj).

W przypadku urządzeń mobilnych jedną z platform, na których można znaleźć Adblock, jest sklep Google Play. Aby móc cieszyć się z funkcjonalności oferowanych przez tą aplikację, należy odwiedzić stronę internetową z produktem (przykładowe linki zostały wskazane powyżej) oraz kliknąć przycisk „Dodaj do przeglądarki” lub „Pobierz”. Proces instalacji jest krótki i nieskomplikowany, a informacja o włączonym Adblock zazwyczaj wyświetla się w pasku przeglądarki – jest to charakterystyczna czerwona tarcza.

Menu Adblock pozwala na dostosowanie ochrony do naszych potrzeb – nie musi być to wybór zero jedynkowy, tzn. brak ochrony lub pełna, całkowita protekcja. Możliwe jest dostosowanie opcji zgodnie z opcjami „Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie” lub „Wstrzymaj blokowanie na tej stronie”.

Last but not least, możliwa jest personalizacja np. odnośnie typów reklam. Przykładowo, użytkownik może zezwolić na wyświetlanie wyłącznie banerów tekstowych itp.

Jakie alternatywy dla Adblock?

Oczywiście, Adblock to nie jedyne dostępne rozwiązanie, jeśli chodzi o blokery. W rzeczywistości można korzystać ze znacznie większej liczby programów zatrzymujących reklamy – nie sposób stworzyć zestawienia obejmującego wszystkie z nich. Do ciekawych rozwiązań należą również:

  • Poper Blocker (Pop Up Blocker for Chrome). Jest to aplikacja, która pozwala przede wszystkim na blokowanie okienek z reklamami,
  • Ad Muncher,
  • AdFender,
  • uBlock,
  • Ghostery.

 

Autor: Emil Zelma