Przegląd formatów plików graficznych i ich zastosowanie

Czy podczas pracy na komputerze zamierzasz wykorzystywać pliki graficzne? Jeżeli tak, to musisz brać pod uwagę przede wszystkim to, w jakim formacie zostały przygotowane dane. Jest to ważne, ponieważ na co dzień stosuje się różne formaty plików graficznych.

Jak wybrać odpowiedni format pliku obrazu?

Wielu z nas – nawet ci, którzy nie mają zaawansowanej wiedzy informatycznej – dobrze zdają sobie sprawę z faktu, że wykorzystuje się różne formaty plików z obrazami. Przykładowo, specjalistyczne oprogramowanie czy system MES  wykorzystywany na co dzień w wielu branżach, mogą używać plików graficznych o różnych rozszerzeniu. Przy wielu dostępnych formatach plików graficznych określenie, którego użyć, może wydawać się trudne. Aby ułatwić Ci to zadanie, w naszym tekście omówiliśmy trzy najpopularniejsze formaty plików graficznych (JPEG, PNG, GIF) oraz sytuacje, w których należy używać każdego z nich. Dzięki temu będziesz wiedział, jak wybrać odpowiedni format pliku z obrazem w każdej sytuacji.

Jakie są najpopularniejsze formaty plików graficznych?

JPEG to format pliku, który najlepiej nadaje się do fotografii cyfrowych i innych obrazów o dużej liczbie kolorów. Algorytm kompresji, który jest używany w plikach JPEG, zachowuje szczegóły, jednocześnie zmniejszając rozmiar pliku.

Zastosowana technologia sprawia, że format pliku graficznego JPEG najlepiej nadaje się do obrazów z dużą ilością szczegółów, takich jak m.in. zdjęcia. Taki stan rzeczy wynika stąd, że JPEG używa „stratnej” metody kompresji, co oznacza, że ​​niektóre dane obrazu są tracone podczas kompresji obrazu. Utrata części danych może spowodować, że obrazy będą wyglądać na „rozmyte” lub „pikselowane”.

Z drugiej jednak zdjęcia często mają tysiące kolorów, w związku z czym nadal mogą wyglądać świetnie nawet przy utracie danych. Ponadto, w zdjęciach z wakacji itp. różnice te nierzadko nie są zauważalne; zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi na przykład o dokumentację techniczną (projektową), w której znajdują się tysiące drobnych elementów.

JPEG uchodzi za najpopularniejszy typ pliku obrazu i najlepiej nadaje się do zdjęć lub obrazów z dużą ilością kolorów. To jeszcze nie wszystko – kolejną zaletą opisywanego rozwiązania jest elastyczność. Pliki JPEG można zapisywać na różnych poziomach jakości, co wpływa na rozmiar pliku; niższa jakość oznacza mniejszy rozmiar pliku, ale także gorszą jakość obrazu. Podczas zapisywania JPEG zaleca się ustawienie „jakości” w zakresie 60-70%; jest to rozsądny kompromis pomiędzy rozmiarem pliku a jego jakością.

PNG

PNG (Portable Network Graphics) to kolejny format pliku, za którego pomocą można wyświetlić obrazy. O PNG mówi się, że jest to tzw. bezstratny format. Co to oznacza? Odpowiedź na pytanie jest prosta: ​​podczas kompresji pliku na PNG nie zostaną utracone żadne informacje. Taki stan rzeczy oznacza, że PNG to format, który idealnie nadaje się do przechowywania obrazów, które – z różnych powodów, w tym np. kwestii biznesowych – należy zachować w oryginalnej jakości, takich jak rysunki, logo, dokumentacja techniczna itp.

Oprócz tego PNG najlepiej nadaje się do takich rodzajów obrazów, które nie muszą być bardzo wysokiej jakości, takich jak zrzuty ekranu lub małe elementy graficzne na stronach internetowych. Dzieje się tak, ponieważ dzięki wspomnianej już, „bezstratnej” metody kompresji podczas procesu obróbki danych nie zostaną utracone żadne dane. Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości obrazu, PNG jest najlepszym rozwiązaniem.

Ponadto, ten typ pliku graficznego zwykle generuje mniejszy rozmiar pliku, dzięki czemu jest to rozwiązanie idealne do zastosowania w Internecie. Pliki PNG najlepiej nadają się do grafik o mniejszej liczbie kolorów, takich jak logo lub ilustracje z jednolitym kolorowym tłem. Wydaje się, że najpoważniejszą wadą plików PNG jest brak możliwości zapisywania obsługi animacji, jak ma to miejsce w przypadku następnego formatu (plik GIF) omówionego w naszym tekście.

GIF

Pliki GIF (Graphics Interchange Format) są ograniczone do 256 kolorów, co czyni je nieodpowiednimi dla większości zdjęć. Z drugiej jednak strony algorytm kompresji używany w formacie GIF został zaprojektowany specjalnie dla dużych obrazów. Rozwiązanie to szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku jednolitego koloru. Kreskówki, rysunki liniowe czy logo to tylko niektóre z możliwych sposobów zastosowania formatu GIF.

Format GIF najlepiej nadaje się do prostych, nieskomplikowanych obrazów bez dużej liczby kolorów. Dzieje się tak, ponieważ GIF używa ograniczonej palety barw (tylko 256 kolorów RGB), więc nie może zbyt dobrze wyświetlać złożonych obrazów. Z drugiej strony, choć pliki GIF są ograniczone do 256 kolorów, obsługują animację.

JPEG, GIF, PNG to nie wszystko. W jaki sposób wybrać odpowiedni format pliku obrazu?

Aby móc określić właściwy format pliku z obrazem, należy najpierw rozważyć przeznaczenie obrazu. Obraz zostanie wykorzystany do celów drukowanych, czy też będzie on wykorzystywany wyłącznie cyfrowo? Jeśli naszym celem jest wyłącznie drukowanie, zalecany jest plik JPEG o wysokiej rozdzielczości. Z drugiej strony, jeśli obraz będzie używany także cyfrowo, wystarczy standardowy plik PNG lub GIF o niższej rozdzielczości. Nie są to jednak jedyne dostępne rozwiązania.

Ważne jest również, aby zastanowić się, jaki format pliku jest zgodny z używanym oprogramowaniem. Na przykład, jeśli edytujesz obrazy w popularnym programie graficznym Adobe Photoshop, będziesz chciał użyć pliku PSD.

Last but not least, musisz zdecydować, który format pliku z obrazem zapewni najmniejszy rozmiar pliku przy zachowaniu akceptowalnej jakości. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz publikować obrazy online, ponieważ wczytywanie dużych plików może zająć więcej czasu. To właśnie dlatego w takiej sytuacji zaleca się JPEG, w którym można wybrać jakość obrazu i dostosować do tego rozmiar pliku.

Ogólnie rzecz biorąc, pliki JPEG są odpowiednie do zdjęć i szczegółowych obrazów, podczas gdy pliki PNG są lepsze podczas przygotowywania grafik z kilkoma kolorami. GIF-y powinny być używane tylko w przypadku małych obrazów o ograniczonych kolorach (takich jak ikony).

Jak wybrać format pliku graficznego? Podsumowanie

Jeśli chodzi o wybór formatu pliku obrazu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najpierw pomyśl o celu, dla którego pracujesz na danym pliku. Czy jest on przeznaczony na stronę internetową, czy też do druku?

Po drugie, rozważ, jakiej jakości obrazu oczekujesz. Jeśli potrzebujesz wysokiej jakości obrazu, JPEG jest prawdopodobnie najlepszą opcją. Jeśli jednak rozdzielczość nie jest Twoim najważniejszym celem, lepszymi opcjami mogą okazać się PNG lub GIF.

 

Autor: Emil Zelma