Porównanie przeglądarek

W teraźniejszych czasach większość czynności rozgrywa się w Internecie. To tam dokonujemy zakupów, piszemy ze znajomymi czy po prostu coś oglądamy lub czytamy. Do tego potrzebny jest nam oczywiście szybki Internet, lecz też dobra przeglądarka. Takich przeglądarek jest wiele, warto jednak wiedzieć, z których skorzystać, aby osiągnąć najlepszą prędkość i najdogodniejsze funkcje.

Czym jest przeglądarka?

Najprościej mówiąc, przeglądarka internetowa to program, za pomocą którego jesteśmy w stanie przeglądać witryny w sieci. To konieczne na każdym urządzeniu takim jak telefon, tablet czy laptop, ponieważ bez niej nie moglibyśmy korzystać z Internetu.

Rodzajów przeglądarek jest kilka. Wszystkie je jednak łączy fakt, że są one zaopatrzone w narzędzia, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Dostępny w nich jest tryb prywatny, a także podstawowe funkcje takie jak ochrona przed wirusami. Każda z przeglądarek jest specjalnie spersonalizowana i posiada inne funkcje oraz właściwości.

Jakie są najpopularniejsze przeglądarki internetowe?

Jedną z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych jest przeglądarka Chrome. Oczywiście możemy ją wykorzystać na komputerze, jak i na każdym urządzeniu mobilnym wyposażonym w Android i iOS. Dzięki niej możemy w szybki i wygodny sposób przeglądać witryny internetowe. W trybie incognito możemy przeglądać witryny bez ich zapisu w historii, natomiast po restarcie, otwarte karty nam się przywracają. Chrome charakteryzuje się prostym interfejsem i nie wymaga dużych zasobów systemowych, a dzięki temu się nie zawiesza. Ta przeglądarka wyposażona jest w liczne aplikacje, które pozwalają na nowe funkcje i rozszerzenia. Jeśli zalogujemy się do konta Google, może synchronizować dane między desktopem, a na przykład smartfonem.

Kolejną przeglądarką jest Mozilla Firefox, która jest jedną z najstarszych i wciąż ulega różnym ulepszeniom. Dzięki niej możemy szybko i wygodnie korzystać z Internetu na każdym urządzeniu. Poza tym jest ona wzmocniona ochroną przed śledzeniem. Podobnie jak w Chrome, przeglądarka przywraca też karty po restarcie. Ta przeglądarka zapewnia łatwe udostępnianie linków i elementów stron poprzez połączenie się z aplikacjami na przykład z Facebookiem.

Microsoft Edge można zainstalować na komputerach z systemem Windows 10 i na każdym urządzeniu mobilnym. Ta przeglądarka ma możliwość wygodnego personalizowania strony startowej. Jest tu opcja prowadzenia listy tekstów do przeczytania na później i robienia notatek podczas przeglądania witryn.

Jedną z bardziej popularnych przeglądarek jest też Opera. To szybkie i funkcjonalne rozwiązanie, które można zainstalować na komputerze z każdym systemem i na urządzenia mobilnych. Przyspiesza wczytywanie stron, dzięki wbudowanej blokadzie reklam. Jej największą zaletą jest możliwość przypięcia komunikatów na pasku takich jak Messenger. Dzięki najnowszej wersji możemy grupować karty i układać w stosy.

Przeglądarek jest kilka, w wybór nie zawsze okazuje się łatwy. Oczywiście musimy ją u siebie zainstalować, jednak warto na początku dowiedzieć się, jakie funkcje oferuje każda z nich i która jest w stanie sprostać naszym wymaganiom.

 

Autor: Maksymilian Nowak

 

Zobacz też:

Jak zoptymalizować sprzedaż w Bitrix24?