Przydatne apki na Windowsa

Korzystając z komputera z systemem operacyjnym Windows, mamy szerokie możliwości zwiększenia jego funkcjonalności za pomocą różnych aplikacji. Chociaż system Windows oferuje wiele wbudowanych narzędzi, takich jak notatnik, warto zainstalować dodatkowe aplikacje, aby jeszcze bardziej ulepszyć nasze doświadczenie.

Dlaczego warto zainstalować aplikacje na swoim Windowsie?

Jak wiemy, system od początku wyposażony jest w wiele narzędzi, które okazują się przydatne podczas użytkowania. Czasem jednak warto zainstalować pewne aplikacje, które sprawią, że posługiwanie się komputerem z Windowsem będzie jeszcze lepsze.

Zainstalowanie dodatkowych aplikacji jest proste i każdy sobie z tym samodzielnie poradzi. Większość z nich to bezpieczne programy, które są także intuicyjne w obsłudze. Komputer, wbrew tego, co myśleliśmy wcześniej, może być maszyną wielozadaniową.

Jakie są przydatne aplikacje dla Windowsa?

Na samym początku, co musimy zainstalować na swoim komputerze jest doskonała i najbardziej funkcjonalna przeglądarka internetowa. Poleca się tu najbardziej Google Chrome, które jest obecnie najwyżej w rankingu przeglądarek. Gdybyśmy jednak nie chcieli z niej skorzystać, możemy też zdecydować się na Mozillę FireFox lub Operę. Najważniejszą zaletą Chrome natomiast jest to, że to przeglądarka w pełni kompatybilna ze środowiskiem Google. Większość z nas w końcu korzysta z Gmaila czy dysku Google.

Jeśli często pracujemy z różnymi dokumentami na komputerze, przydatne okaże się Libre Office. To darmowa aplikacja, dzięki której możemy tworzyć, otwierać i edytować. Libre Office jest w pełni bezpłatny, dlatego to lepsze rozwiązanie od Microsoft Office, którego cena za subskrypcję jest wysoka. Libre Office to program, w którym możemy korzystać z edytora tekstu, arkusza kalkulacyjnego i kreatora prezentacji.

Do odtwarzania filmów przydatna okaże się darmowa aplikacja o nazwie VLC, która wyróżnia się prostym wyglądem i intuicyjną obsługą. Program nie zajmuje dużo miejsca i świetnie sprawdzi się nawet w tych słabszych komputerach, dzięki temu, że nie zużywa wiele zasobów komputera.

Bywa tak, że rozmaite pliki multimedialne są zapisane nietypowo. Czasem do włączenia jednego z takich plików, konieczne jest posiadanie dodatkowych kodeków. Pomocny okaże się tu program K-lite Codec Pack, który jest w pełni darmowy.

Filmy i muzyka

Obecnie wiele osób nie tylko odtwarza filmy, lecz też je tworzy. Lightworks to aplikacja, która ma ogromne możliwości w tym zakresie. Aplikacja ta pozwoli na zmontowanie prostego, aczkolwiek efektownego filmu. Wersja darmowa jest jednak nieco okrojona, a najlepsze funkcje tego programu występują już w wersji płatnej.

Jeśli lubimy słuchać muzyki, bez dwóch zdań powinniśmy zainstalować aplikację, jaką jest Spotify. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy odsłuchiwać piosenki z ogromnego zbioru, lecz także kreować playlisty i udostępniać je innym. Duży plus tej aplikacji jest taki, że dość celnie dopasowuje ona utwory do naszych osobistych preferencji.

Istnieje bardzo dużo przydatnych aplikacji na Windowsa. Niektóre takie jak przeglądarki czy aplikacje czyszczące wręcz muszą się na nim znaleźć. Reszta, takie jak Spotify czy Lightworks zależą od naszych własnych upodobań. Warto jednakże poszerzyć funkcjonalność naszego komputera z Windowsem.

 

Autor: Paweł Bendarz