Najlepsze komunikatory na Twój smartfon

Wysyłanie wiadomości za pomocą SMS-ów staje się znacznie mniej popularne. Obecnie prym wiodą internetowe komunikatory. Do ich używania wystarczy sieć WiFi. Dzięki nim coraz więcej osób korzysta z rozmów wideo. Dodatkowo udostępnianie zdjęć, filmów i plików nigdy nie było tak proste. A to wszystko najczęściej bez dodatkowych opłat. Czas odpowiedzieć na pytanie, które z komunikatorów internetowych są najpopularniejsze?

Jakie są najpopularniejsze komunikatory?

Jeszcze kilkanaście lat temu świetnie sprawdzało się Gadu-Gadu. Dla wielu osób nie sprawiało trudności to, że początkowo dało się je obsługiwać tylko na komputerze. Dziś wszystkie najlepsze komunikatory posiadają aplikację na smartfony. Jedynie dodatkiem jest możliwość uruchomienia ich na komputerach za pomocą przeglądarki lub również specjalnej aplikacji. Które z komunikatorów cieszą się największą popularnością?

WhatsApp

WhatsApp jest po prostu bardzo lubiany. Na samym początku aplikacja dawała możliwość jedynie wysyłania wiadomości. Ze względu na rosnące potrzeby użytkowników wprowadzono również opcję wideo. Obecnie popularne jest stwierdzenie: porozmawiajmy na WhatsAppie. Nic w tym dziwnego. Dla urozmaicenia da się zainstalować dodatkowe wtyczki związane z gifami czy naklejkami. WhatsApp świetnie się sprawdzi do komunikacji grupowej, w której może uczestniczyć nawet ponad 200 osób. Dla ułatwienia już na samym początku można skorzystać z opcji zintegrowania książki telefonicznej.

Messenger

Główny komunikator powiązany z Facebookiem. Często jest pierwszą opcją, szczególnie jeśli chodzi o kontakt z osobami, z którymi znajomość rozwija się głównie na wspomnianym Facebooku. Obecnie nie jest już konieczne posiadanie konta na portalu społecznościowym, by móc korzystać z Messengera. Była to jedna z najlepszych decyzji w całej historii aplikacji. Ten komunikator świetnie sprawdza się w korespondencjach grupowych.

Skype

Dziś wiele osób odchodzi już od korzystania ze Skype’a. Jest on jednak dalej popularny dla tych, którzy głównie przeprowadzają rozmowy wideo. Przewagą nad konkurencją jest możliwość nagrywania rozmów. Ma to szczególne znaczenie dla ważnych biznesowych spotkań online. Skype będzie wygodny dla fanów innych aplikacji od Microsoftu. Da się go sprawnie zgrać z np. z Outlookiem.

Telegram

Telegram zbiera żniwo wśród tych, którzy nie chcą korzystać z aplikacji Mety oraz Microsoftu. Co ważne jest to komunikator stworzony przez Rosjan. Wydaje się, że pomimo wojny niewiele zmieniło się w sprawie popularności Telegramu. Świetnie sprawdza się on do czatów grupowych zrzeszających nawet około 20 000 osób! Najważniejszą zaletą jest szybkość działania i to na tej zalecie budują bazę użytkowników twórcy komunikatora.

Signal

Jeśli bezpieczeństwo i anonimowość odgrywają największą rolę to Signal spieszy z pomocą. Jego funkcjonalność jest mniejsza niż np. w WhatsAppie, co można szybko zauważyć. Posiada on jednak tzw. szyfrowanie end to end. Oznacza to w praktyce, że Signal np. nie przechowuje rozmów. Warta uwagi jest też funkcja dająca możliwość usunięcia wiadomości po określonym czasie. Jest to aplikacja dla osób, które szukają niezawodności i przychylnej… polityki prywatności.

Discord

Celem przyświecającym twórcom Discordu było stworzenie komunikatora dla graczy. Wszystko po to, by mogli oni się sobą rozmawiać w trakcie rozgrywki. Aplikacja zyskała spore grono użytkowników w Polsce podczas pandemii. Wiele szkół używało go podczas lekcji online. Discord ma zapewniać dobrą jakość przesyłania danych. W tym celu zastosowano technologię Voice Over Internet Protocol. Obecnie poza graczami Discord wykorzystywany jest przez grupy osób interesujących się danym tematem jak np. polityka czy sport.

Microsoft Teams

Teams można inaczej nazwać komunikatorem dla firm. Wiele przedsiębiorstw zaczęło z niego częściej korzystać po przejściu na pracę zdalną. Kojarzony może być głównie z wideokonferencjami, choć posiada również czat. W trakcie rozmów w łatwy sposób można wysłać pliki oraz podzielić się ekranem. Niektóre z funkcji wymagają posiadania płatnego abonamentu.

 

Autor: Dawid Kałuża