Jak wybrać oprogramowanie antywirusowe?

Chcąc w pełni bezpiecznie korzystać z Internetu, warto zaopatrzyć się w skuteczny antywirus. Wiele z nich dostępnych jest w wersji bezpłatnej. Takie rozwiązanie jednak często może być niewystarczające. Ataki phishingowe i hakerskie są coraz groźniejsze nawet dla osób, które tylko sporadycznie przeglądają sieć. Jak więc wybrać program antywirusowy, aby zapewniał on komfort podczas korzystania z komputera?

Czy warto inwestować w oprogramowanie antywirusowe?

Korzystanie z komputera bez żadnego zabezpieczenia nie jest dobrym pomysłem. W związku z tym na początku wiele osób decyduje się na pobranie bezpłatnego programu antywirusowego. Zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście oszczędność środków. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie funkcje będą dostępne.

Inwestując w płatny program zyskuje się oprogramowanie antywirusowe, które będzie w stanie przeciwdziałać najnowocześniejszym zagrożeniom. Regularne aktualizacje baz danych wirusów zabezpieczają codzienną pracę na komputerze. Pełna wersja antywirusa polecana jest dosłownie wszystkim, a szczególnie firmom oraz osobom prywatnym, które często korzystają z sieci oraz dokonują operacji płatniczych podczas zakupów.

Jakie funkcje powinien posiadać antywirus?

Decydując się na konkretne oprogramowanie warto sprawdzić, jakie posiada ono funkcje. Standardowo powinno to być skanowanie wybranych dysków i plików. Istotna jest też opcja weryfikowania plików, które są pobierane z Internetu. Dzięki temu nieraz można uchronić się przed wirusem. Najbardziej rozbudowanie programy mogą pomóc również w zwiększeniu wydajności systemu. Przydatne dla przyspieszenia działania komputera mogą być podpowiedzi dotyczące zbędnych plików oraz możliwość czyszczenia danych przeglądarki.

Jaki antywirus wybrać?

Na rynku, dostępnych jest wiele programów antywirusowych. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, które są warte polecenia.

Avast Ultimate

Oprogramowanie od znanego producenta, którym jest Avast zapewni pełne bezpieczeństwo. Wersja Ultimate jest skierowana dla użytkowników, którzy stawiają na niezawodność na każdym polu. W skład Avast Ultimate wchodzą 4 programy dbające m.in. o ochronę przed wirusami oraz prywatność podczas korzystania z sieci.

Norton 360 Premium

Pakiet od Norton zapewnia ochronę na aż 10 urządzeniach. Dodatkowo działa on na Mac. Norton 360 Premium może zatem służyć jako rozwiązanie dla firm oraz dla całej rodziny. Dobrą opinią cieszy się rozbudowana kontrola rodzicielska. Osoby, które cenią sobie prywatność w Internecie mogą korzystać z VPN-a.

ESET NOD32 Antivirus

ESET zapewnia skuteczną ochronę i minimalne obciążenie systemu. Zaletami tego oprogramowania są częste aktualizacje dotyczące zagrożeń phishingowych oraz niezawodna pomoc techniczna. Dodatkowo antywirus może wykonywać swoje zadania bez zbędnych powiadomień, które mogłyby przeszkadzać w trakcie oglądania filmu lub grania.

AVG Internet Security

Jest to oprogramowanie, które spełni swoją funkcję w domowych warunkach. AVG doskonale sprawdzi się chroniąc hasła oraz transakcje dokonywane za pomocą bankowości online. Dostępne są wersje na większą liczbę stanowisk.