Klasyka w nowoczesnym wydaniu. Oświetlenie powinno być i funkcjonalne, i gustowne

Jeśli szukasz sposobu, aby móc dodać choćby odrobinę nowoczesnego stylu do swojego domu, musisz pamiętać o takich aspektach, które czasem są niedoceniane. Jednym z nich jest oświetlenie. Wybór odpowiednich systemów oświetlenia w domu, firmie lub ogrodzie może dodać elegancji i wyrafinowania każdej przestrzeni… a przy okazji usprawni codzienne funkcjonowanie. Na jakie rozwiązania związane z oświetleniem warto się zdecydować? Poniżej przedstawiamy Ci niektóre rozwiązania. Funkcjonalne oświetlenie bez tajemnic!

Funkcjonalne oświetlenie – klasyka w nowoczesnym wydaniu

Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, jednym z obszarów, w którym Twoje wybory mają duże, choć nie zawsze w pełni doceniane znaczenie, jest oświetlenie.

Na rynku możesz znaleźć wiele różnych produktów w tej kategorii. Przykładowo, coraz popularniejsze staje się oświetlenie typu LED. Dlaczego? To proste – ponieważ jest ono energooszczędne. Oprócz tego możesz również wybrać światła żarowe, które są często stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych i cenione z uwagi na intensywność oświetlenia… trzeba jednak liczyć się ze stosunkowo wysokim kosztem eksploatacji. Innym interesującym rozwiązaniem jest oświetlenie fluorescencyjne, choć niektórzy uważają je za zbyt ostre (może jednak przydać się podczas pracy umysłowej, ponieważ skutecznie utrudnia ono zasypianie).

Mimo że wielość opcji może utrudniać podjęcie ostatecznej decyzji, istnieje kilka rozwiązań, które powinny sprawdzić się w każdej sytuacji. Do takich należą np. szynoprzewody.

Funkcjonalne oświetlenie – szynoprzewody – co to takiego?

W ostatnich latach można zaobserwować rosnące zainteresowanie tzw. szynoprzewodami. Kiedyś konstrukcja ta była głównie kojarzona z komercyjnymi pomieszczeniami – chodzi tu o różnego rodzaju:

  • hale wystawiennicze,
  • sklepy,
  • duże magazyny,

oraz inne praktyczne rozwiązania umożliwiające wyeksponowanie towarów znajdujących się na wystawie. Obecnie jednak szynoprzewody są coraz częściej stosowane również w domach i mieszkaniach. Takie rozwiązanie nie powinno nikogo dziwić, ponieważ ich stosowanie może nam przynieść wiele korzyści.

Jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem tej konstrukcji jest… szyna. Montuje się ją na tynku pokrywającym ścianę. Do tego celu stosowane są różne rodzaje szyn, które różnią się między sobą:

  • kształtem,
  • rozmiarami,
  • stopniem skomplikowania (dostępne są np. jedno- lub trójfazowe szyny).

Dzięki temu można wybrać odpowiedni produkt, biorąc pod uwagę wymiary danego pomieszczenia. Następnie, należy przymocować nowoczesne reflektory LED oraz tradycyjne lampy do zamontowanych szynoprzewodów. Zarówno wnętrza urządzone w stylu nowoczesnym (takie jak choćby popularny w ostatnich latach minimalistyczny skandynawski), jak i klasyczne pomieszczenia sprawdzają się tu po prostu idealnie. Listwy z szynami do oświetlenia mają szerokie możliwości konfiguracji, co sprawia, że dobrze wyglądają w:

  • wysokich,
  • długich pomieszczeniach,

jak również w małych pokojach o łamanych ścianach. To sprawia, że szynoprzewody oświetleniowe są odpowiednie nie tylko do dużych pomieszczeń, takich jak salony gościnne czy obszerne sypialnie. Można je bowiem z powodzeniem zastosować również w mniejszych przestrzeniach.

Funkcjonalne oświetlenie – a co ze sterowaniem? To również może być wygodne!

Kiedy rozważamy zakup oświetlenia do domu lub ogrodu, zazwyczaj zwracamy uwagę na różne aspekty, takie jak na przykład:

  • wygląd,
  • oszczędność energii,
  • cena.

Jednak nie powinniśmy skupiać się tylko na tych czynnikach.

Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie systemów oświetleniowych, warto również rozważyć sposób sterowania. W przeszłości dominowało oświetlenie sterowane włącznikiem ściennym. Obecnie nadal jest to popularne rozwiązanie, ale istnieje wiele innych możliwości. Wśród interesujących rozwiązań możemy znaleźć na przykład sterowanie za pomocą:

  • aplikacji mobilnej,
  • pilota.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że aplikacja mobilna to rozwiązanie wygodne i łatwo dostępne, szczególnie biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość Polaków na co dzień korzysta ze smartfonów (statystyki w tej kwestii są różne, ale zwykle mówi się, że smartfonów używa więcej niż trzy czwarte respondentów. To naprawdę sporo). Obsługa aplikacji zintegrowanych z systemem oświetlenia nie jest skomplikowana, więc nawet osoby z podstawową wiedzą o smartfonach powinny sobie z tym z łatwością poradzić.

W zestawie z nowoczesnymi systemami oświetleniowymi znajduje się zwykle niewielki i poręczny pilot. Można go użyć do wyłączania lub włączania światła oraz regulacji jego intensywności.

Funkcja zdalnego sterowania działa dzięki takim bezprzewodowym technologiom jak Bluetooth czy Wi-Fi. Ponieważ są to standardowe opcje dostępne właściwie w każdym smartfonie z zainstalowanym systemem Android lub iOS, sterowanie powinno być proste. Poniżej przedstawiamy Ci jedynie kilka z opcji, które można dostosować za pomocą aplikacji mobilnych i połączenia Bluetooth/Wi-Fi:

  • jednoczesne włączanie/wyłączanie wszystkich lamp podłączonych do jednej linii,
  • funkcja timera – przydatna dla osób, które chcą mieć światło włączone przed zaśnięciem. Aby zaoszczędzić energię elektryczną, można ustawić timer tak, aby wyłączał światło krótko po zaśnięciu.

Funkcjonalności te są częścią koncepcji inteligentnego domu (ang. smart home), która opiera się na zaawansowanych technologiach cyfrowych. W zależności od produktu, zakres oraz rodzaj funkcji mogą się różnić. Pomimo dynamicznego rozwoju technologii w ostatnich latach, wciąż stosuje się włączniki ścienne w systemach oświetleniowych. Jednak teraz dodawane są nowe funkcje, takie jak na przykład regulacja światła. Oznacza to, że wcześniej używane były systemy „zero-jedynkowe” (światło pojawia się w pomieszczeniu… albo nie), ale teraz można dostosowywać jasność światła w pomieszczeniu w zależności od potrzeb.

Nowoczesne systemy oświetlenia mogą również dobrze wyglądać

Kolejnym ważnym trendem w dekoracji i projektowaniu wnętrz jest instalacja przewodów oświetleniowych lub użycie inteligentnego oświetlenia. Jednakże, nie powinniśmy zapominać o innych ważnych aspektach, gdy mówimy o oświetleniu domu, ogrodu czy przestrzeni biurowej. Wręcz przeciwnie, nadal powinniśmy – obok funkcjonalności – przywiązywać dużą wagę również do estetyki wykonania.

Czasem można spotkać się z opinią, zgodnie z którą wszystkie lampy ze zintegrowanym źródłem światła mają futurystyczny design. Nic bardziej mylnego, ponieważ na rynku dostępne są również nowoczesne dekoracyjne oświetlenia. Dzięki temu nie musimy ograniczać się jedynie do eleganckiego minimalizmu – w naszym domu możemy umieścić inteligentne lampy, które świetnie wpiszą się w stylistykę salonu urządzonego zgodnie z wystrojem klasycznym czy art déco.

Oświetlenie – klasyka w nowoczesnym wydaniu. Podsumowanie

Jeśli szukasz najlepszego oświetlenia do domu, bez wątpienia oświetlenie LED stanowi optymalne roziwązanie. Jest ono bardziej energooszczędne i trwalsze niż tradycyjne oświetlenie żarowe lub fluorescencyjne. Szynoprzewody to również doskonały pomysł na oświetlenie Twojego domu. Są ekonomiczne, łatwe w instalacji i elastyczne. Jeśli więc poszukujesz stylowego sposobu na oświetlenie Twojego domu, klasycznie wyglądająca z dodatkami w postaci np. szynoprzewodów czy pilota sterującego może być odpowiednim rozwiązaniem.

Jakie jeszcze rozwiązania może oferować nowoczesne oświetlenie do domu lub firmy? Na to pytanie odpowie nam nie kto inny, jak nowoczesna inteligencja, czyli Chat GPT:

Na co możemy liczyć w systemach nowoczesnego oświetlenia?

Nowoczesne oświetlenie jest znacznie więcej niż tylko źródłem światła. Dzięki szybkiemu postępowi technologii i innowacyjnym rozwiązaniom, oświetlenie stało się niezwykle wszechstronne i oferuje szereg funkcji, które poprawiają komfort życia, efektywność energetyczną i bezpieczeństwo. Oto kilka głównych funkcji, jakie oferuje nowoczesne oświetlenie:

  • Oszczędność energii: Nowoczesne źródła światła, takie jak diody LED, są znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki. Dzięki temu można znacząco obniżyć rachunki za prąd i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.
  • Regulacja intensywności światła: Nowoczesne oświetlenie umożliwia regulację jasności, co pozwala dostosować oświetlenie do różnych potrzeb i nastrojów. Możesz stworzyć romantyczną atmosferę w salonie, a następnie zwiększyć jasność, gdy potrzebujesz więcej światła do czytania.
  • Sterowanie zdalne: Dzięki systemom inteligentnego oświetlenia, można kontrolować oświetlenie za pomocą smartfonów, tabletów lub asystentów głosowych. To pozwala na wygodne zarządzanie oświetleniem, nawet gdy jesteś poza domem.
  • Automatyzacja: Nowoczesne oświetlenie może być zautomatyzowane. Na przykład, możesz ustawić harmonogram włączania i wyłączania świateł, co pomaga zaoszczędzić energię i zwiększyć bezpieczeństwo poprzez symulowanie obecności w domu podczas nieobecności.
  • Kolorowe oświetlenie: Niektóre produkty pozwalają na zmianę koloru światła, co pozwala na stworzenie różnych nastrojów w pomieszczeniach. Możesz wybrać ciepłe odcienie do relaksu lub jasne kolory do pracy.
  • Monitorowanie zużycia energii: Systemy inteligentnego oświetlenia pozwalają na śledzenie zużycia energii i raportowanie o ewentualnych awariach lub problemach, co pomaga w utrzymaniu optymalnej wydajności oświetlenia”.

Merytorycznie nie mamy nic do zarzucenia. Stylistycznie – jak najbardziej. Już pierwsze zdanie pozostawia wiele do życzenia…

 

 

Emil Zelma