Antywirus na telefon – czy to już konieczność

Choć większość z nas ma świadomość, że antywirus na komputerze czy laptopie to konieczność, tak nie wszyscy przywiązują taką uwagę do bezpieczeństwa swoich smartfonów! Stanowi to poważny błąd – taki użytkownik narażony jest na atak złośliwego oprogramowania, kradzieży danych osobowych – w tym tych do kont bankowych – oraz wiele innych nieprzyjemności. Dlatego zawczasu ochroń swój smartfon. Jak? Podpowiadamy!

Czy trzeba mieć antywirus na Androida?

Każdy smartfon jest gadżetem, który zbiera ogromne ilości danych o swoim użytkowniku. Jednak wirusy, które chcą mu zaszkodzić, najczęściej z aplikacji – w dodatku sami je pobieramy! Dlatego antywirus Android właśnie sam jest aplikacją, pobraną ze sklepu Google Play. Nie martw się, że ten dodatek będzie zajmował cenne miejsce w pamięci smartfonu czy spowalniał jego działania. Warianty dobrej jakości tego nie robią, a Ty z kolei zyskasz pewność, że wybierasz bezpieczeństwo swojego urządzenia.

Antywirus Android zabezpieczy urządzenia przed ewentualnymi atakami i niepożądanymi działaniami. Ponadto dobry program powinien cechować się trzema, głównymi zaletami: ochroną, wydajnością i użytecznością. Czyli niewielkie obciążenie baterii, intuicyjna obsługa i skaner na wysokim poziomie są na wagę złota.

Antywirus iPhone – czy Apple chroni swoich użytkowników?

Masz urządzenie z firmy Apple? W takiej sytuacji antywirus iPhone będzie działał inaczej niż warianty na system Android. Dlaczego? Ponieważ firma Apple nie pozwala innym aplikacjom, pochodzącym z “obcych” firm na dostęp do do danych zapisanych przez inne programy i nie mogą wprowadzać zmian w systemie Od aplikacji użytkownika odseparowane są także pliki i zasoby systemowe. To wyklucza poprawne działanie oprogramowania antywirusowego, które nie może wykryć podejrzanej aktywności ani zainterweniować.

Jednak nie oznacza to, że antywirusy na iPhone są bezużyteczne. Oferują one blokowanie złośliwych stron, wykrywania niebezpiecznych hotspotów Wi-Fi, są dodatkowym zabezpieczeniem przed kradzieżą (mają możliwość błyskawicznego lokalizowania urządzenia) oraz oferują usług VPN.

Jak samodzielnie ochronić telefon przed wirusami?

Nawet najlepszy antywirus nie sprawdzi się, jeśli nie przestrzegasz podstawowych zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z Internetu i gadżetów elektronicznych. Dlatego zawsze, bezwzględnie:

  • Nie pobieraj aplikacji z nieznanych źródeł.
  • Nie korzystaj z Wi-Fi nieznanego pochodzenia; w tym i z tego publicznego. Jeśli jednak musisz, nie loguj się z jego użyciem na portale społecznościowe oraz nie dokonuj żadnych płatności bankowych.
  • Weryfikuj strony i linki, które otrzymujesz. Wielu oszustów tworzy fałszywe strony internetowe, imitujące te prawdziwe oraz wymagają zalogowania się na nich.  W taki sposób łatwo możesz stracić dostęp do swojego konta. Aby temu zapobiec, uważnie zerkaj na adresy domen, na które wchodzisz. Czerwoną flagą będą znaki, pochodzące z różnych alfabetów czy podmienienie części liter na cyfry (np. zamiast “I” – “1” czy zamiast “E” – “3”).