Słuchawki douszne i nauszne – różnice

Ze słuchawek korzysta coraz większa liczba użytkowników smartfonów albo tabletów, czy też komputerów osobistych. Są bardzo przydatne szczególnie dla osób, które kochają muzykę lub wolą rozmawiać ze znajomymi właśnie przy użyciu tych gadżetów. Sprawdzają się zarówno, gdy jedziemy samochodem albo rowerem, czy też spacerujemy, no i oczywiście pozwalają odciąć się od dźwięków w pomieszczeniach tam, gdzie jest hałas. Występuje także wiele różnych wariantów słuchawek, a najbardziej popularne są douszne i nauszne. Ich użytkowanie będzie uzależnione od naszych indywidualnych preferencji, ale również warunków, w jakich się znajdujemy.

Jakie wyróżniamy słuchawki douszne?

Wielu użytkownikom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę ze słuchawkami, nie przychodzi nawet do głowy, że modele douszne będą podlegały jeszcze dodatkowym podziałom. Producenci jednak robią, co mogą, aby zagwarantować maksymalną ergonomię dla bardzo różnych typów klientów. Jeżeli więc chodzi o słuchawki douszne, to wyróżniamy do kanałowe i douszne.

Czym charakteryzują się słuchawki dokanałowe?

W przypadku obydwu wariantów słuchawki są umieszczane w uchu, ale w przypadku dokanałowych będą one zlokalizowane głębiej, czyli w kanale ucha. Jeżeli więc komuś zależy na tym, aby bardziej odizolować się od dźwięków otoczenia, to będzie to rozwiązanie idealne. W takich słuchawkach występują gumowe wkładki, które bardzo szczelnie będą zatykać ucho. W ten sposób lepiej można wyczuć basy, a dźwięk jest wyraźniejszy. Dodatkowym atutem jest lepsza stabilizacja. Takie słuchawki nie będą wypadać, a więc zapewniają większy komfort i wygodę. Jednocześnie jednak warto zwrócić uwagę na to, aby muzyki nie słychać zbyt głośno, bo może to skutkować problemami ze słuchem.

Słuchawki douszne – czym się cechują?

Jeżeli analizujemy słuchawki do uszne, to one z kolei nie będą aż tak głęboko umieszczane, a więc siłą rzeczy nie będą tak dobrze izolować od otoczenia. Warto jednak zauważyć, że właśnie wielu osobom na tym może szczególnie zależeć. Naturalnie musimy się liczyć z tym, że dźwięk wtedy będzie mniej wyraźny, ale jednocześnie też mamy większy kontakt słuchowy z rzeczywistością, co jest bardzo ważne, gdy na przykład idziemy chodnikiem lub znajdujemy się w innym publicznym miejscu. Wtedy usłyszeć można, chociażby nadjeżdżający samochód.

Cechy słuchawek nausznych

W przypadku takich słuchawek najczęściej występuje pałąk zrobiony z tworzywa sztucznego, a same słuchawki są, jak sama nazwa wskazuje, zakładane na uszy. Jeżeli chodzi o typy takich słuchawek, to wyróżniamy tu słuchawki nauszne zamknięte, otwarte i półotwarte.

Dla kogo słuchawki zamknięte?

Słuchawki nauszne zamknięte to takie modele, gdzie membrana jest zamknięta w obudowie. Dzięki temu muzyka na zewnątrz jest słabo słyszalna nawet wtedy, gdy użytkownik głośno słucha. Można tu liczyć na mocne basy, a więc sprawdzą się w przypadku melomanów, czy też zapalonych graczy.

Słuchawki nauszne otwarte

Te słuchawki oferują lepszą jakość dźwięku, ale nie będą się nadawały do użytku w miejscach hałaśliwych. Poza tym dźwięk wydostaje się na zewnątrz, a więc może przeszkadzać innym.

Słuchawki nauszne półotwarte dobrym wyborem?

Dla wielu osób optymalnym rozwiązaniem będą modele półotwarte. Ich konstrukcja zapewnia:

  • lepszy przepływ powietrza
  • komfort dla uszu – słuchawki nie gniotą
  • lepsze odwzorowanie tonów średnich i wysokich
  • nie występuje dominacja basów

Jak więc widzimy wybór słuchawek to przede wszystkim określenie naszych indywidualnych preferencji.

 

Autor: Paweł Bendarz