Jak znaleźć zagubiony telefon?

Telefonu wykorzystujemy zarówno w sprawach prywatnych, jak i w celu realizacji zadań zawodowych. Niestety, pełen pośpiechu tryb życia sprawia, że telefon – z uwagi na niewielkie rozmiary – bardzo łatwo można zagubić. Problem staje się palący w sytuacji, gdy przechowujemy na urządzeniu cenne dane, prywatne zdjęcia itp. Jak odzyskać zagubiony telefon? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś ciekawego w tym temacie, przeczytaj poniższy tekst. Powodzenia!

Jak odzyskać zagubiony telefon?

Obawiasz się, że nie masz możliwości odzyskania zagubionego telefonu? W takim wypadku mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość: istnieje wiele sposobów na szybkie zlokalizowanie urządzenia.

Co więcej, popularna opinia, zgodnie z którą konieczne jest stosowanie płatnych aplikacji, nie jest do końca prawdziwa. Wiele wskazuje na to, że jest wręcz przeciwnie, a takie rozwiązania jak na przykład Google Find Your Phone pozwalają na szybkie znalezienie telefonu. Aby jednak można było korzystać z Google Find Your Phone, konieczne jest, by telefon:

  • miał włączone ustawienia lokalizacji oraz aktywne połączenie internetowe (sprawdzi się zarówno połączenie Wi Fi, jak i mobilny transfer danych),
  • był zalogowany do konta Google.

Zagubiony telefon – o czym jeszcze warto pamiętać?

Aplikacje do lokalizacji telefonu to użyteczne rozwiązanie, które powinno pomóc w odnalezieniu urządzenia. Musisz jednak pamiętać, że to jeszcze nie wszystko. Nawet jeśli osiągniesz sukces w tym zakresie, od rozpoczęcia poszukiwań do odzyskania telefonu może minąć kilka lub kilkanaście godzin, a w skrajnych wypadkach nawet parę dni.

Jeśli nie podejmiesz odpowiednich działań, może okazać się, że ktoś o złych zamiarach miał przez cały ten czas dostęp do zgromadzonych przez Ciebie danych. W efekcie nawet odzyskanie telefonu nie rozwiąże problemu, a skutki przyjęcia danych nierzadko są bardzo poważne.

Na szczęście istnieją sposoby na to, jak można zdusić w zarodku to zagrożenie. Przede wszystkim warto podjąć takie działania jak:

  • włączenie blokady wyświetlacza. Dzięki temu z telefonu nie będzie można korzystać, dopóki nie wprowadzi się kombinacji znaków lub określonego wzoru. Oprócz tego nowsze modele telefonów umożliwiają weryfikację za pomocą odcisku palca lub nawet siatkówki oka,
  • regularnie wykonywanie kopii zapasowej danych (tzw. backup). Dodatkowo zaleca się, by szczególnie wrażliwe informacje (dane osobowe, numery kont bankowych itp.) przechowywać na specjalnie do tego celu przeznaczonym dysku twardym lub pendrivie,
  • zainstalowanie oprogramowania szyfrującego.

Dzięki temu zyskujemy niemal stuprocentową pewność, że nawet jeśli ktoś obcy znajdzie nasz telefon i spróbuje wykorzystać go w niecnych celach, zamiary te zakończą się fiaskiem.

Rozsądne działanie pomoże w rozwiązaniu problemu?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania na wielką skalę, warto, byś rozejrzał się wokół siebie. Być może telefon znajdzie się tuż obok, a Ty nie dostrzegasz go przez nieuwagę? Aby móc się o tym przekonać, poproś znajdującą się w pobliżu osobę (może być to przyjaciel, współpracownik lub znajomy, ale także zupełnie obca osoba, która akurat przechodzi obok Ciebie) o wykonanie połączenia na Twój numer. Jeśli urządzenie nie zostało całkowicie wyciszone, być może usłyszysz dzwonek lub wibrację.

Jak odnaleźć zagubiony telefon – aplikacje

Jeśli chcesz szybko odnaleźć zgubiony telefon, skutecznym rozwiązaniem problemu mogą okazać się dedykowane programy. Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań w tej kategorii. Oto niektóre z nich:

  • Znajdź zgubiony telefon, która pozwala na włączenie dźwięku np. poprzez… gwizdanie lub klaskanie,
  • Lockwatch – program ten automatycznie wykonuje zdjęcie w sytuacji, gdy znalazca/złodziej próbuje odblokować Twój telefon i podaje błędny kod. Fotografia twarzy wykonywana przez przedni aparat zostaje automatycznie wysłana na wcześniej wskazany adres mailowy wraz z przybliżoną lokalizacją telefonu. Takie działanie może znacznie pomóc policji w odnalezieniu urządzenia oraz – jeśli to konieczne – ukaraniu złodzieja.

Znalezienie zagubionego telefonu – numer IMEI

Każdy telefon posiada unikalny numer IMEI (z ang. International Mobile Equipment Identity). W pewnym uproszczeniu można porównać go do numeru VIN w samochodzie. Jak sprawdzić IMEI telefonu? Jest to dość proste: wystarczy wykorzystać w tym celu usługę Google znajdź moje urządzenie.

Niestety, przeciętny użytkownik nie jest w stanie znaleźć zagubionego telefonu z wykorzystaniem numeru IMEI. Takie możliwości mają jedynie organy policji. To właśnie funkcjonariusze, po dokonaniu zgłoszenia kradzieży urządzenia, są w stanie zlokalizować urządzenie.

Jak znaleźć zagubiony telefon? Podsumowanie

Zagubienife własnego telefonu – szczególnie jeśli znajdują się w nim cenne informacje – to bez wątpienia stresujące wydarzenie. Oprócz ryzyka utraty ważnych danych należy wówczas liczyć się również z koniecznością poniesienia sporego wydatku na zakup nowego urządzenia. Na szczęście, obecnie na rynku dostępne są aplikacje, które pomagają w odnalezieniu zagubionego smartfona.

 

Autor: Emil Zelma