Najlepsze alternatywy dla Google Maps

Na rynku usług internetowych (przeglądarkowych) od dawna panuje silna konkurencja, a nawet najbardziej doświadczeni gracze czują na plecach oddech młodej konkurencji. W takiej sytuacji nie powinno nikogo zaskakiwać, że światowi liderzy, do których od lat należy Google Maps, także mogą poczuć się zagrożeni. Dowodem na to są coraz to nowe alternatywy dla Google Maps. Jakie z nich warto wybrać?

Google Maps – na czym to polega?

Google Maps to jedna z najbardziej znanych aplikacji stworzonych globalnego potentata na rynku usług internetowych. Z użyciem serwisu Mapy Google możliwe staje się wyszukiwanie obiektów (ulic, miast, sklepów, firm itp.). Oprócz widoku przypominającego plan miasta można uzyskać również panoramiczne ujęcia – dzięki funkcjonalności znanej jako Street View da się zobaczyć, jak wygląda w rzeczywistości dany obszar.

Całość jest uzupełniona o takie użyteczne z punktu widzenia użytkownika funkcjonalności jak np. analiza natężenia ruchu na terenie wybranej trasy, analiza czasu podróży z użyciem różnych środków transportu itp.

Co zamiast Google Maps?

Google to obecnie jedna z bardziej rozpoznawalnych marek na świecie, a kiedy większość z nas potrzebuje znaleźć dane miejsce na mapie, odruchowo myśli właśnie o Google Maps. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyne dostępne na rynku rozwiązanie… choć oczywiście jedno z bardziej rozpoznawalnych.

Ciekawych informacji w tym zakresie dostarcza przedsiębiorstwo analityczne Counterpoint. Jednym z podejmowanych przez nie działań jest publikacja raportów z serii Location Platform Vendor Scorecard. Jest to zestawienie analityczne, w którym poszczególne aplikacje są oceniane pod kątem aż kilkudziesięciu wskaźników.

Jak się okazuje, istnieje już dość dużo aplikacji na komputery stacjonarne oraz urządzenia mobilne, które są produktami konkurencyjnymi dla Google Maps. Poniżej znajdują się jedynie niektóre z nich – zostały one wyjątkowo dobrze ocenione przez specjalistów z Counterpoint, dlatego też znalazły się na naszej liście:

  • Here WeGo – jest to bezpłatna (podobnie jak Google Maps), ale również bardzo rozbudowana aplikacja, która oferuje oprócz map w wysokiej rozdzielczości także takie usługi jak np. wyznaczenie tras, tryb śledzenia czy określenie lokalizacji fotoradarów. Here WeGo jest dostępna na urządzenia mobilne z zainstalowanym system Android lub iOS. Jedną z ważnych zalet, które wyróżniają Here WeGo, stanowi możliwość pobrania map oraz używania ich offline. Dzięki temu brak aktywnego połączenia internetowego nie uniemożliwi korzystania z map. Here WeGo cieszy się sporym uznaniem, a ze wspomnianego już raportu Location Platform Vendor Scorecard wynika, że pod niektórymi względami (wygoda obsługi, dokładność danych itp.) jest ona nawet lepsza niż lider, tj. Google Maps;
  • TomTom – jest to kolejna aplikacja, która otrzymuje wysokie noty w zestawieniach. Podobnie jak Here WeGo, TomTom daje możliwość korzystania z map bez połączenia internetowego. Oprócz tego jest ona wygodna w obsłudze i dobrze spisze się również na starszych modelach smartfonów;
  • Mapbox – w porównaniu z większością konkurencyjnych rozwiązań Mapbox to wyjątkowo zaawansowany system. Oprócz takich standardowych obiektów jak na przykład drogi czy budynki program ten wskazuje także takie obiekty naturalne, granice administracyjne czy elementy przyrody. Możliwości personalizacji z użyciem Mapbox są naprawdę szerokie, w związku z czym z systemu tego mogą korzystać nawet programiści czy specjaliści ds. gospodarki przestrzennej. Czasem wskazuje się wprawdzie, że Mapbox jest dość trudny w obsłudze (szczególnie dla początkującego użytkownika), ale korzystanie z głównych funkcjonalności nie powinno być zbyt trudne.

Najlepsze zamienniki dla Google Maps. Podsumowanie

Jak widzisz, na rynku są dostępne liczne alternatywy dla popularnego od wielu lat Google Maps. Oczywiście, taki stan rzeczy nie zmienia faktu, że Mapy Google wciąż są rozwiązaniem, które cieszy się dużym zainteresowaniem. Ta wykorzystywana od lat aplikacja posiada całą paletę użytecznych opcji, jest wygodna w obsłudze oraz daje możliwość umieszczania komentarzy dotyczących danego obiektu (sklepu, restauracji, firmy użytkowej itp.). Wszystkie te atuty zapewniają dominującą pozycję na rynku.

 

Autor: Emil Zelma