Xbox czy PlayStation – którą konsolę wybrać?

PlayStation czy Xbox? Zadajesz sobie pytanie, którą konsolę kupić? Nic dziwnego, ponieważ Sony i Microsoft dołożyli wszelkich starań, by najnowsze generacje konsol sprostały wszelkim wymaganiom użytkowników. PlayStation 5 i Xbox Series X to prawdziwe centra domowej rozrywki. W tym artykule przybliżamy zalety, wady oraz parametry obu sprzętów, by ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Czym charakteryzuje się najnowsze PlayStation?

Najnowsza wersja popularnego PS charakteryzuje się niesamowicie szybkim dyskiem SSD. Dzięki niemu ogólne działanie oraz ładowanie gier stało się zdecydowanie szybsze. Ma to spore znaczenie szczególnie dla graczy, którzy lubują się w tytułach z otwartym światem. Już nie trzeba czekać 10 minut na wczytanie rozgrywki. Szybkość działania dysku to aż 5.5 GB/s. Jest to o ponad połowę więcej niż w przypadku Xbox Series X.

Użytkownik ma do wykorzystania 667 GB pamięci. Co prawda może być gdzieniegdzie mowa o 825 GB, ale różnice wynikają z przestrzeni niezbędnej dla oprogramowania. W sprzedaży istnieje wariant Digital Edition. Jest to sprzęt o takich samych parametrach, ale bez napędu. Kupując taki egzemplarz można zaoszczędzić kilkaset złotych. Warto jednak pamiętać, że wtedy nie ma możliwości skorzystania z gier umieszczonych na płytach. Wersje cyfrowe w przypadku PlayStation dostępne są tylko poprzez sklep producenta. Ta początkowa oszczędność może szybko przestać się opłacać.

Dlaczego warto zdecydować się na nowy Xbox?

Microsoft także postawił na dysk SSD. Jego prędkość to 2.4 GB/s. Jest to mniejsza wartość niż u głównego konkurenta, ale dalej jest to spory rozwój w porównaniu do poprzednich edycji. W sklepach dostępne są dwie wersje konsoli. Mocniejsza Series X, która jest flagowym produktem oraz Series S.

Xbox Series X

Jest to obecnie konsola o największej mocy graficznej. Najnowsze tytuły będą jeszcze lepiej sprawdzać się na niej pod kątem jakości obrazu. Szczególnie na ekranach najwyższej jakości. Na gracza czeka aż 802 GB przestrzeni dyskowej. To więcej niż w przypadku PS5.

Xbox Series S

Model oznaczony literą S to wersja dla osób, które grają sporadycznie i nie szukają wrażeń najwyższych lotów. Cena tej konsoli jest prawie dwa razy niższa niż wyższej opcji. Series S będzie również rozsądnym rozwiązaniem dla osób, które korzystają z ekranów o niższej rozdzielczości. Wersja ta nie jest wyposażona w napęd.

W czym PS jest lepszy od Xboxa?

Sony walczy z konkurencją za pomocą tzw. ekskluzywności gier. Wiele znanych tytułów dostępnych jest tylko na sprzęt od japońskiego producenta. Jakie są najpopularniejsze ekskluzywne gry na PS?

  • Marvel’s Spider-Man,
  • Ghost of Tsushima,
  • God of War,
  • Horizon: Forbidden West,
  • The Last of Us: Part II,
  • Gran Turismo 7.

Dopiero od niedawna część z nich wychodzi również na komputery. Może jednak minąć naprawdę sporo czasu, zanim stanie się to ze wszystkimi z nich. Jeżeli planujesz kupić konsolę ze względu na jeden lub kilka powyższych tytułów to PS może być dobrym pomysłem.

Od niedawna Sony chwali się także rozbudowanym abonamentem. Nosi on nazwę PlayStation Plus. Jego 3 warianty są na różnym poziomie cenowym zależnym od tego, co jest proponowane:

  • Premium, który kosztuje 70 zł/mies.
  • Extra, który kosztuje 58 zł/mies.
  • Essential, który kosztuje 37 zł/mies.

Premium to setki gier, wersje próbne oraz tzw. klasyki, czyli starsze produkcje działające na najnowszej generacji konsol. W ramach abonamentu Extra uzyskuje się dostęp do katalogu gier. Najuboższa opcja to Essential. To po prostu poprzednia wersja PS Plus dająca dostęp do 3 gier co miesiąc. Co istotne, aby móc grać online należy posiadać wykupiony jeden z wariantów usługi.

Czy warto kupić Xboxa dla Game Passa?

Zanim jeszcze Sony zaprezentował swoją usługę subskrypcyjną Microsoft już dawno ją posiadał. Popularny Game Pass to jeden z powodów, dla których naprawdę warto zdecydować się na Xboxa. Szczególnie jeśli jesteś osobą, która lubi próbować nowości. Standardowa cena to 40 zł miesięcznie. Za dodatkowe niespełna 15 zł można uzyskać jednoczesny dostęp do korzyści związanych z grami na PC. Często można spotkać się z promocjami jak np. zdecydowanie tańszy pierwszy miesiąc lub nawet kwartał użytkowania.

Co znajduje się w ramach usługi? Setki gier. W tym najnowsze tytuły od wielu producentów, którzy nawiązali współpracę z Microsoftem. Najczęściej polega ona na dodawaniu nowych produkcji od razu do Game Passa. Poza tym abonament umożliwia grę online oraz otrzymywanie zniżek.

Jaką konsolę kupić w 2022 roku?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Obie konsole mają pewne zalety inne od konkurencji, Osoby, które posiadały już wcześniej konsolę często w dalszym ciągu decydują się na sprzęt od tego samego producenta. Nieraz spore znaczenie ma to, jaki model posiadają znajomi. Jeszcze nie wszystkie gry posiadają tzw. crossplay, czyli możliwość prowadzenia rozgrywki pomiędzy różnymi platformami. Sugerując się zaprzyjaźnionymi współgraczami można w dalszym ciągu czerpać dodatkową przyjemność z rozgrywki.

 

Autor: Dawid Kałuża