Jaki telewizor wybrać LCD, LED czy plazma?

 

Pytanie, jaki telewizor kupić jest zdecydowanie trudniejsze niż kiedyś. Ilość technologii, która wpływa na jakość obrazu jest spora i wymaga pewnej ich znajomości, by dokonać najlepszego wyboru. Spośród modeli najczęściej znajdujących się na sklepowych półkach są telewizory LCD, LED oraz plazma. Pora więc zaznajomić się z najważniejszymi różnicami pomiędzy nimi oraz cechami, które mogą spowodować, że zakup konkretnego modelu będzie najlepszy.

Na czym polega technologia LCD?

Skrót LCD pochodzi z języka angielskiego i oznacza Liquid Crystal Display. Tłumacząc na język polski oznacza to, że zastosowanie ma wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Źródłem światła są diody LED, które zastąpiły wcześniej stosowane CCFL. Obecnie pomimo upłynięcia wielu lat od wejścia na rynek telewizory LCD są dalej bardzo popularne i można je znaleźć w wielu domach.

Budowa ekranu jest modułowa co ma sporo zalet dla klienta. W przypadku usterki zdecydowanie łatwiej jest wykryć i usunąć źródło problemów niż w przypadku innych technologii.

Zaletą telewizorów LCD jest świetna jasność obrazu. Oglądanie filmów oraz wydarzeń sportowych w jakości HD może być sporą przyjemnością dla oka. Wspomniana modułowość w tym przypadku jest sporym plusem na korzyść LCD. Trzeba jednak pamiętać, że inaczej ma się rzecz w przypadku czerni. Czasami można spotkać się opiniami, że na popularnych elcedekach z trudnością przychodzi śledzenie scen filmów w nieoświetlonych pomieszczeniach. To niestety prawda. Choć producenci telewizorów robią wszystko, by w najwyższych modelach ten problem przestawał istnieć.

Jakie są zalety telewizorów LED?

Śmiało można stwierdzić, że telewizory LED są obecnie najpopularniejsze. Technologia ta wykorzystuje diody LED, które mogą być w różny sposób rozmieszczone zależnie od modelu. Zatem da się spotkać z tzw. Full LED oraz Edge LED. W przypadku tego drugiego krawędzie ekranu mogą być wyraźnie bardziej podświetlone, co czasami może być mankamentem.

Do licznych zalet LED TV zaliczyć trzeba prawdziwie głęboką i realistycznie odwzorowaną czerń. Jest to coś, co szybko docenią fani filmów grozy, podczas których przeważają sceny w zaciemnionych pomieszczeniach. Dodatkowo z łatwością powinien przyjść wybór wielkości wyświetlacza. Telewizory LED są niemal zawsze dostępne w popularnych rozmiarach 55 czy 65 cali.

Czym jest telewizor OLED?

W ofercie popularnych sklepów można znaleźć również modele bazujące na technologii OLED. Są to telewizory posiadające organiczną diodę elektroluminescencyjną. Ze względu na to, że każdy piksel z osobna może się zaświecić oraz gasnąć, głębia kolorów jest bardzo wyrazista. Dodatkowo cała obudowa może być bardzo cienka, co nieraz poprawia wygląd zewnętrzny urządzenia. Te zalety sprawiają, że OLED TV jest coraz częstszym wyborem domowych fanów kina. Ze względu na wykorzystanie organicznej technologii trzeba jednak pamiętać o czułości ekranu na warunki zewnętrzne takie jak np. wilgoć.

Telewizory QLED od Samsunga

Samsung w 2017 wprowadził do swojej oferty tzw. QLED TV. Dziś zdarza się, że również inni producenci wykorzystują tę ówczesną nowość. W praktyce literka Q pochodzi od quantum dots, czyli dosłownie kropek kwantowych. Ich umieszczenie wewnątrz wyświetlacza pozytywnie wpływa na jakość obrazu. Wyświetlane barwy mogą wydawać się bardziej żywe. Jeśli ktoś zastanawia się, czy kupić telewizor LED, czy QLED, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich warunkach najczęściej ogląda się telewizję. Jeśli na ekran padają promienie słoneczne lub inne światło to QLED może lepiej zdawać egzamin.

Czy telewizory plazmowe są jeszcze produkowane?

Telewizory plazmowe były swojego czasu bardzo popularne. Do dziś niektórzy użytkownicy twierdzą, że ta technologia jest zdecydowanie najlepsza. Do wyświetlania obrazu wykorzystywana jest plazma i luminofor. Dzięki wykorzystaniu gazów szlachetnych tworzy się plazma (stąd nazwa technologii), która emituje bezpieczne promieniowanie ultrafioletowe. Gdy te przejdzie przez luminofor, na ekranie pojawiają się piksele o odpowiednim kolorze. Ten proces sprawia, że zbędne jest dodatkowe podświetlenie stosowane np. w LED TV.

Plazma często jest wybierana przez miłośników filmów, ponieważ jej sporą zaletą jest płynne wyświetlanie obrazu nawet podczas dynamicznych scen. Dodatkowo jakość obrazu nie spada nawet w przypadku oglądania pod dużym kątem, co jest wyjątkowe w porównaniu do np. LCD. Trzeba jednak pamiętać, że te modele nie są pozbawione wad. Mowa tu np. o wypalaniu się luminoforu oraz dużym zużyciu prądu. Na tę chwilę praktycznie wszyscy producenci zrezygnowali z produkcji nowych telewizorów plazmowych. Można jednak w dalszym ciągu zaopatrzyć się w plazmę, która została wprowadzona do sprzedaży już wcześniej.

Jaki telewizor wybrać?

Wybierając telewizor należy pamiętać o realnych potrzebach. Każdy producent będzie próbował przekonać klienta do swoich produktów. Warto mieć też na uwadze, że niemal wszystkie nowoczesne modele zapewnią sporą jakość, a różnice pomiędzy nimi mogą polegać na szczegółach. Jesteśmy jednak pewni, że powyższe wyjaśnienie każdej z technologii pozwoli łatwiej poruszać się po rynku telewizorów.

 

Autor: Dawid Kałuża